جسی اوونز ، ورزشکار پیست و میدانی آمریکا در بازی های المپیک 1936 برلین موفق به کسب چهار مدال طلا شد. رکورد جهانی پرش طولانی او 25 سال بود.
جسی اوونز کی بود؟
جسی اوونز ، همچنین با عنوان "گلوله باکای" نیز شناخته شد ، یک ورزشکار پیست و میدانی آمریکایی بود که در بازی های المپیک 1936 در برلین موفق به کسب چهار مدال طلا شد و دو رکورد جهانی را شکست.

فعالیت ورزشی اوونز در دبیرستان هنگامی شروع شد که وی در مسابقات ملی بین قاره ای 1933 در سه مسابقه پیگیری و میدانی پیروز شد. دو سال بعد ، در حالی که برای دانشگاه ایالتی اوهایو رقابت می کرد ، با یک رکورد جهانی برابر شد و سه نفر دیگر را نیز قبل از صلاحیت و رقابت در المپیک 1936 شکست.

خانواده و زندگی اولیه
اوونز در 12 سپتامبر سال 1913 در جیمز کلیولند اوونز در اوکویل آلاباما متولد شد. پسر یک سهامدار و نوه بردگان ، اوونز کودک ضعیفی بود که اغلب از نبردهایی با احتقان مزمن برونش و ذات الریه رنج می برد.

هنوز هم از او انتظار میرفت که کار کند و در جوانی هفت سالگی روزانه 100 پوند پنبه جمع می کرد تا به خانواده خود کمک کند تا غذا را روی میز بگذارند.

در نه سالگی ، اوونز به همراه خانواده خود به کلیولند ، اوهایو نقل مکان کردند ، جایی که جوان "J.C" دنیایی را کشف کرد که بسیار متفاوت از زندگی آهسته تر و آهسته تر از جنوب شناخته شده است. ثابت کرد که مدرسه یکی از تغییرات بزرگ است. Gone خانه مدرسه ای یک اتاقه بود که وی در آلاباما در آن شرکت کرده بود و یک فضای بزرگتر با معلمان سخت تر جایگزین شده بود.

در اینجا ، اوونز لقبی را به دست آورد که بقیه عمر خود را می چسباند: یکی از مربیانش که نتوانسته لهجه ضخیم جنوبی خود را رمزگشایی کند ، معتقد است که این ورزشکار جوان گفته است که نام او "جسی" است ، وقتی که او در واقع گفته بود. "JC"

Rising Track و Field Star
در دبیرستان فنی شرقی ، اوونز خیلی زود نام خود را به عنوان یک قهرمان ملی شناخته شد و رکورد هایی در ضربات 100 و 200 حیاط و همچنین پرش طولانی ایجاد کرد. پس از فارغ التحصیلی ، اوونز در دانشگاه ایالتی اوهایو ثبت نام کرد و در آنجا به عنوان یک ورزشکار به شکوفایی خود ادامه داد.

در مسابقات قهرمانی ده بزرگ 1935 ، "Buckeye Bullet" ، همانطور که وی نیز شناخته شده بود ، بر مصدومیت شدید استخوان ران غلبه کرد و رکورد جهانی را در خط 100 حیاط گره زد و یک رکورد پرش بلند 26-8 را رقم زد. به مدت 25 سال اوونز همچنین مارک های جدید جهانی را در خط 220 حیاط و در موانع 220 حیاط قرار داده است.

تسلط وی در بازی های بیگ ده بزرگ برای اوونز در آن سال مساوی بود ، که باعث شد وی در مسابقات NCAA چهار مسابقه ، دو رویداد در مسابقات AAU و سه مورد دیگر در مسابقات المپیک پیروز شود. در کل ، اوونز در آن سال در 42 رویداد با هم رقابت کرد و برنده همه آنها شد.

المپیک 1936
برای آدولف هیتلر و نازی ها انتظار می رفت بازی های المپیک 1930 برلین یک ویترین آلمانی و بیانیه ای برای برتری آریایی باشد.

هیتلر به دلیل حضور در ورزشکاران سیاه پوست در فهرست المپیک خود ، آمریکا را تحریم کرد. اما این شرکت کنندگان آفریقایی آمریکایی بودند که به موفقیت آمریکا در بازی های المپیک کمک کردند.

در کل ، ایالات متحده 11 مدال طلا کسب کرد که شش تای آنها توسط ورزشکاران سیاه پوست بود. اوونس به راحتی برترین ورزشکار برای رقابت بود. او چهار مدال طلا (100 متر ، پرش طول ، 200 متر و 400 متر رله) را به دست آورد و در این راه دو رکورد المپیک را شکست.

رکورد جهانی اوونز برای پرش گسترده 25 سال طول خواهد کشید تا در سال 1960 توسط المپیک ایروین رابرسون شکسته شود. پس از پیروزی اوونز در 100 متر مسابقه ، هیتلر خشمگین از ورزشگاه بیرون زد ، هرچند برخی گزارش ها حاکی از آن است که هیتلر بعداً این ورزشکار را تبریک گفت. در موفقیت او

بیشتر بخوانید: چگونه جسی اوونز برنامه های هیتلر را برای بازی های المپیک 1936 از بین برد

جسی اوونز و نژادپرستی
در حالی که اوونز در پیروزی در بازی ها به ایالات متحده کمک کرد ، بازگشت او به خانه با نوع هواداری که ممکن است انتظار داشته باشد برآورده نشد. رئیس جمهور فرانکلین دی روزولت نتوانست با اوونز ملاقات کند و از او تبریک بگوید ، همانطور که برای قهرمانان معمول بود.

این ورزشکار تا سال 1976 وقتی رئیس جمهور جرالد فورد به او مدال آزادی ریاست جمهوری اعطا کرد ، به درستی شناخته نمی شود.

ظاهراً اوونس با روحیه خفیف کم کم از ریاکاری کشور وطن خود تعجب نکرد. وی گفت: "وقتی برگشتم وطن خودم ، بعد از تمام داستان های مربوط به هیتلر ، نتوانستم سوار جلوی اتوبوس شوم." "من مجبور شدم به درب پشتی بروم. من نمی توانستم آنجا زندگی کنم که می خواستم. از من دعوت نشده بود که با هیتلر دست تکان بخورم ، اما من به کاخ سفید دعوت نشده ام تا با رئیس جمهور تکان بخورم."

سالهای بعد
پس از بازی های المپیک 1936 ، اوونز از ورزش های آماتوری کناره گیری کرد و برای استعدادهای بدنی خود درآمد کسب کرد. او در برابر اتومبیل و اسب سوار شد و مدتی با هارلم گلوبوترتز بازی کرد.

سرانجام اوونز فراخوان خود را در روابط عمومی و بازاریابی پیدا کرد و در شیکاگو ، ایلینویز تجارت ایجاد کرد و مرتباً در سراسر کشور سفر کرد تا در همایش ها و سایر مجامع تجاری صحبت کند.

مرگ
اوونز در 31 مارس 1980 در اثر سرطان ریه در توسان ، آریزونا ، درگذشت. وی روزانه به خاطر داشتن یک بسته سیگار ، برای یک زندگی خوب ، سیگار می کشید.

فیلم سینما
فیلم مسابقه 2016 ، آهنگ جوانه زنی اوونز و ستاره بودن در کالج را به تصویر می کشد

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها